Studium PhD

Informace pro uchazeče (přijímací řízení, jak se přihlásit apod.) jsou zde.

 

Pro Studenty

 

Studijní program: Filosofie P0223D109999 (nová akreditace platná od ak. roku 2019/2020)
Jazyk studia: čeština
Forma studia: prezenční
Délka studia, akademický titul: 4 roky, Ph.D.
Garant oboru: doc. Ondřej Beran, Ph.D.

 

 Začátek výuky ZS: 19. září 2022 
 Užitečné odkazy: (připravuje se)

 

Studijní povinnosti

(připravuje se)

 

____________________________________________

(zpět)

Předměty studia (nová akreditace platná od ak. roku 2019/2020)

Povinné předměty studia (viz studijní systém STAG)

  1. Zkouška z filosofie a dějiny filosofie – předmět, z něhož student skládá komisionální zkoušku v prvním roce studia. Jedná se o zkoušku, která se zaměřuje na širší kontext tématu disertace. Student zde prokazuje schopnost promyslet téma v kontextu dějin filosofie a systematické filosofie. Zkouška probíhá na základě předložené literatury, kterou schvaluje školitel.
  2. Doktorandské kolokvium I, II, III, IV – předmět pokrývá celé čtyři roky studia; doktorand se aktivně účastní doktorandských kolokvií. Smyslem doktorandského kolokvia je cvičit doktorandy v tom, aby dosahovali nezbytných badatelských dovedností a aby soustavně pracovali na disertační práci. Půjde zejména o formulování a prezentování výstupů jejich filosofické práce v odpovídajícím akademickém stylu a obhajobu jejich argumentů a tezí atd. Nabytí těchto schopností filosofické práce bude ověřeno během závěrečné státní zkoušky (viz níže). Alespoň dvakrát po dobu studia představí doktorand část své rozpracované disertace na tomto semináři (viz níže požadavky tvůrčí práce). Předpokládá se minimálně aktivní 75% účast na kolokviích. Prezentace části disertace je součástí ročního hodnocení doktoranda. Zakončeno zápočtem, který uděluje garant předmětu na konci akademického roku.
  3. Interpretační seminář – doktorand navštěvuje pravidelně interpretační seminář, který vypisuje katedra filosofie jako semestrální kurs. Předpokladem je minimálně 75% aktivní účast na semináři. Zakončeno zápočtem, který uděluje vedoucí semináře na konci akademického roku.
  4. Zkouška z cizího jazyka – doktorand je povinen složit zkoušku z cizího jazyka (jde o jazyk, který není rodným jazykem doktoranda). Doktorand si může vybrat z jazyků, které se vyučují na Univerzitě Pardubice. Může se jednat o jazyk relevantní k tématu disertace. Ve všech případech se požaduje akademická úroveň. Jak výběr jazyka, tak úroveň zkoušky konzultuje doktorand se svým školitelem. Doktorand skládá zkoušku na katedře cizích jazyků FF UPa, případně zkoušejícího stanoví školitel spolu s garantem oboru.
  5. Zahraniční badatelský pobyt – doktorand absolvuje alespoň jednou během celého studia zahraniční studijní pobyt v minimální délce 3 měsíce. Účelem pobytu je především konzultace k tématu disertační práce u zahraničního odborníka. Doktorand prostřednictvím své práce na disertaci rozvíjí rovněž mezinárodní spolupráci. Badatelský pobyt je zaznamenán v individuálním studijním plánu a jeho charakteristika je posléze součástí ročního hodnocení doktoranda. Konzultant na zahraniční přijímací instituci vyhotoví potvrzení a stručnou zprávu o aktivitách studenta během jeho pobytu. Zpráva musí být doložena k ročnímu hodnocení doktoranda. Zakončeno zápočtem po absolvování pobytu.
  6. Pedagogická praxe – doktorand se podílí na výuce bakalářského či navazujícího magisterského stupně v rozsahu 2 hodin týdně v jednom semestru, a to nejdříve od 2. ročníku studia. Předmět je zakončen zápočtem, který uděluje garant studia.
  7. Vědecko-organizační praxe I, II – doktorand se účastní vědecko-organizačních aktivit katedry. Jedná se o pořádání konferencí, ediční práce, organizaci workshopů, zvaných přednášek atd. Předmět je ukončen zápočtem, který uděluje garant oboru.

 

____________________________________________

(zpět)

 

Požadavky na tvůrčí činnost

Povinnosti spojené s disertační prací

  • Doktorand pravidelně, průběžně a řádně konzultuje přípravu své disertace podle pokynů školitele (viz individuální konzultace výše). Součástí ročního hodnocení doktoranda bude roční výkaz konzultací.
  • Doktorand je povinen předložit jednu kapitolu své disertace (minimálně 20 normostran) do konce srpna druhého roku studia (a následující roky předkládá k témuž datu vždy další kapitolu).
  • Doktorand představí kapitolu (či ucelenou část) disertace v bakalářském semináři – alespoň dvakrát během studia. Prezentace je naplánována v koordinaci se školitelem a garantem předmětu. První prezentace se koná nejpozději ve druhém semestru prvního roku studia. Prezentace se zaznamená do ročního hodnocení doktoranda.

Mimo disertační práci se požaduje, aby doktorand publikoval výsledky svého bádání následovně:

  • Prezentace na konferencích – doktorand by se měl pravidelně účastnit domácích i zahraničních konferencí (alespoň jedné ročně počínaje druhým rokem studia).
  • Publikace – doktorand by měl za celou dobu studia publikovat alespoň jeden článek v recenzovaném odborném časopise.

____________________________________________

(zpět)

Státní doktorská zkouška a obhajoba závěrečné práce (stará akreditace)

Studium bude v souladu s § 47 výše zmíněného zákona ukončeno státní doktorskou zkouškou a obhajobou disertační práce, kterými se prokazuje schopnost a připravenost k samostatné činnosti v oblasti vědy a výzkumu. Ke státní doktorské zkoušce se student přihlašuje na předepsaném formuláři v termínu stanoveném pro daný akademický rok studijním plánem; spolu s přihláškou ke zkoušce odevzdává i rukopis disertační práce ve třech exemplářích v předepsané formální úpravě. Na disertační práci vypracují písemný posudek dva oponenti, z nichž nejméně jeden musí být pracovníkem jiného vysokoškolského nebo akademického pracoviště.

Státní zkoušku tvoří:

1. Obhajoba písemné doktorské práce

2. Komisionální zkouška z těchto okruhů: 

a) Dějiny filosofie

b) Filosofie výchovy a komeniologie

c) Politická filosofie

____________________________________________

(zpět)

 

Státní doktorská zkouška a obhajoba závěrečné práce (nová akreditace, počátek studia 2019/2020)

Státní doktorská zkouška

Před obhajobou disertační práce, která zakončuje doktorské studium, musí doktorand absolvovat komisionální státní doktorskou zkoušku (členy komise jmenuje na návrh garanta programu a po schválení oborovou radou děkan). Obsahem zkoušky je představení a obhajoba tzv. tezí: Doktorand jako podklad pro zkoušku odevzdává v předstihu tři argumentační teze, které vypracoval na základě svých předchozích studijních povinností. Tyto teze se nesmějí významně překrývat s tématem disertace. Písemně vypracované teze (každá v rozsahu 3–4 normostran, doplněná seznamem relevantní literatury) odevzdává doktorand garantovi programu nebo osobě garantem zmocněné. Teprve poté, co jsou všechny teze schváleny, může se doktorand přihlásit ke státní závěrečné zkoušce. Každá z tezí má podobu strukturovaného filosofického textu, který obsahuje jasně formulované tvrzení (tezi) a argumenty na jeho podporu.

Během veřejné zkoušky zkušební komise zvolí ke zkoušce dvě z předložených tezí (Předměty státní zkoušky Filosofická teze I a Filosofická teze II). Doktorand představí každou z tezí během 15–20 minut. Poté následuje diskuse, v níž teze s argumenty obhajuje. O výsledku zkoušky rozhoduje komise po diskusi bez přítomnosti veřejnosti hlasováním.

Obhajoba disertační práce

Doktorské studium je završeno (úspěšnou) veřejnou obhajobou disertační práce, k níž se může doktorand přihlásit po splnění všech výše uvedených povinností. Součástí přihlášky je doporučení školitele, který zhodnotí přínos disertace pro rozvoj oboru.

Členy zkušební komise jmenuje na návrh garanta programu a po schválení oborovou radou děkan FF. Zkušební komise nominuje v souladu s podmínkami Studijního a zkušebního řádu UPa dva oponenty disertační práce, kteří vypracují oponentní posudky.

Během veřejné obhajoby doktorand nejprve představí komisi svou disertační práci a její výsledky. Po představení oponentních posudků reaguje na námitky oponentů a v následné diskusi svou práci obhajuje a zodpovídá otázky komise i publika. O výsledku obhajoby rozhoduje komise po diskusi bez přítomnosti veřejnosti tajným hlasováním.

Více info zde, případně Studijní a zkušební řád.

____________________________________________

(zpět)