Doktorský program "Filosofie"/"Philosophy" (studijní programy v češtině a v angličtině)

Pro studující

 

Aktuální studující oboru najdou informace o studijním plánu, státních zkouškách apod. zde.

 

Pro zájemce o studium

Studijní program: Filosofie P0223D109999
Jazyk studia: čeština
Forma studia: prezenční
Délka studia, akademický titul: 4 roky, Ph.D.
Garant oboru: doc. Ondřej Beran, Ph.D.

 

 

Informace o doktorském studiu při Centru pro etiku naleznete zde

 

 Termín podání přihlášek: 30. června 2024; Elektronická přihláška
 Dny otevřených dveří: pátek 2. 2. 2024

 

Kontaktujte nás pro informace o možné podpoře pro ukrajinské studenty/ky.

 

Charakteristika oboru

 

Doktorský obor filosofie je elitním stupněm studia zaměřeného na samostatnou badatelskou práci. Nejde o pouhé pokračování magisterského programu, ale o samostatné vyšší studium, jehož absolvováním se studující kvalifikují pro vědeckou práci v oboru filosofie v domácím i mezinárodním kontextu.

Zásadním výstupem studia je disertační práce, která prokazatelně rozvíjí a obohacuje obor filosofie. Doktorský program však nemá formovat pouze úzce zaměřené specialisty a specialistiky; jakkoli vede k hlubším znalostem v oboru, jde rovněž o rozšiřování celkové myšlenkové orientace.

Východiskem doktorského studia je badatelský projekt, který uchazeč/uchazečka konzultuje s budoucím školitelem/školitekou. Projekt obsahuje jasně formulované téma disertační práce, metodologii jeho zpracování a základní literaturu. Vodítkem doktorského studia je individuální studijní plán, v němž jsou stanoveny jednotlivé kroky studia. Komunikační bází doktorského programu je od počátku intenzivní spolupráce doktoranda/doktorandky se školitelem/školitelkou. Kromě vyučujících katedry filosofie se jako školitelé nabízejí především badatelé z Filosofického ústavu Akademie věd ČR.

 

____________________________________________

 

(zpět)

 

Přijímací zkoušky

Vstupní požadavky na zájemce o přijetí ke studiu v navrhovaném doktorském studijním programu:

1. Zájemci absolvovali navazující magisterské studium ve studijním programu filosofie. Ve výjimečných případech může přijímací komise uznat absolutorium magisterského studia v jiném studijním programu. Ověřené doklady o vysokoškolském vzdělání jsou součástí přílohy přihlášky k přijímací zkoušce. Zahraniční zájemci dokládají nostrifikaci diplomu, pokud je vyžadována pro uznání jejich vzdělání v ČR.

2. K přihlášce ke studiu předkládají zájemci v písemné podobě projekt své předpokládané budoucí doktorské práce v rozsahu 1500-2000 slov. Projekt obsahuje jasnou formulaci badatelského problému, navrhovanou metodologii a základní odbornou literaturu k tématu (literatura se nezapočítává do rozsahu projektu). Zde zájemci také uvádí, zda a do jaké míry se daným tématem již dříve zabýval. Může připojit seznam vlastní publikační a prezentační činnosti.

Výše zmíněné doklady přikládají zájemci jako přílohy k přihlášce ke studiu. Zkušební komise zhodnotí podané dokumenty a pozve vybrané kandidáty a kandidátky ke vstupnímu pohovoru. Při vstupním pohovoru ověřuje formou diskuse o předloženém projektu hloubku znalostí zájemců o studium a jejich orientaci ve filosofické problematice. Zájemce nelze přijmout, pokud pro jejich navržený projekt doktorské práce není možné zajistit školitele/školitelku.

Formou hlasování stanoví komise výsledek přijímací zkoušky (vyhověl – nevyhověl) a stanoví pořadí zájemců, kteří vyhověli. Celkový počet studujících, kteří mohou být na základě dosaženého pořadí přijati do doktorského studijního programu, se stanovuje na každý akademický rok zvlášť dle aktuálních možností pracoviště.