Informace pro studující (magisterská práce, státní závěrečné zkoušky) jsou k dispozici zde.
Pro zájemce o studium
Studijní program: Filosofie
Jazyk studia: čeština
Forma studia: prezenční
Délka studia, akademický titul: 2 r., Mgr.
Garant oboru: doc. Mgr. Filip Grygar, Ph.D.
- Proč studovat u nás?
- Jaké jsou možnosti uplatnění absolventů a absolventek?
- Jaké jsou požadavky k přijetí do studia?
Termín podání přihlášek: 28. dubna 2024; Elektronická přihláška |
Druhé kolo přijímacího řízení: 9. srpna 2024 |
Kontaktujte nás pro informace o možné podpoře pro ukrajinské studenty/ky.
Proč studovat u nás?
Absolventi a absolventky magisterského studia získají v návaznosti na obecný přehled poskytnutý v bakalářském stupni důkladnější znalosti o vybraných filosofických problémech a důkladnější schopnosti interpretační – kursy jsou zaměřeny na konkrétní problémy a díla, v nichž jsou položeny myšlenkové a strukturní základy moderní společnosti a věd. V tomto kontextu budou schopni osvojovat si další poznatky a prohlubovat analytickou reflexi základních tendencí přítomnosti (především v souvislosti s politikou, mravním a právním rámcem přítomnosti, vědou a kulturou).
Již tradičně je absolventstvo filosofických disciplín jedno z nejúspěšnějších, pokud jde o uplatnění na trhu práce. Souvisí to s tím, že studium filosofie vede studující nejen k analytické práci s textem a argumentem, ale též obecně k systémovému myšlení a analýze základů společnosti a kultury, včetně jejich vývojových potenciálů. Absolventi a absolventky získají schopnost analyzovat velmi abstraktní texty (a to i cizojazyčné), abstrahovat z nich poznatky a zároveň s nimi synteticky pracovat ve vztahu ke konkrétním problémům přítomnosti. Předpokládaným uplatněním absolventů a absolventek jsou všechny oblasti společnosti, které se dotýkají správy a předávání hodnot uplatňujících se především v politice a společenském dění.
Protože se společnost nebývale vyvíjí a současné trendy ohlašují nové situace, v nichž bude třeba základní orientace, jeví se filosofie jako dynamický obor; připravuje studenty k jejich praktickému zvládání, a to v rámci pozice, kterou filosofie v rámci rozvinuté kultury moderních společností nikdy neztratila.
____________________________________________
(zpět)
Jaké jsou možnosti uplatnění absolventů a absolventek?
Charakteristika profesí a institucí, kde může uplatnit získané vzdělání
Předpokládaným uplatněním absolventů a absolventek je zejména působení v oblasti vzdělávání a kultury, na univerzitách a ve vládních i nevládních organizacích věnujících se rozsáhlé sociálně-právní problematice. Nejnadanější studující budou pokračovat v doktorském studijním programu. Mohou se potom uplatnit v redakcích novin, časopisů, e-žurnálů, ve vědě, politice, v úřadech státoprávního charakteru, ve školství, ať už v jeho teoretické, či praktické oblasti – prostě všude, kde se pracuje s textem – mluveným či psaným. Tím, že obor kultivuje samostatné myšlení a uchovává povědomí o základech otevřené právní a demokratické společnosti, napomáhá významně k jejímu rozvoji a zachování.
____________________________________________
(zpět)
Jaké jsou požadavky k přijetí do studia?
Druhé kolo přijímacího řízení: bude oznámeno
Elektronická přihláška zde.
Ke studiu mohou být přijati pouze absolventi a absolventky bakalářského studia ve studijním programu filosofie. Ve výjimečných případech může přijímací komise uznat absolutorium bakalářského studia v jiném studijním programu.
Forma a podmínky přijímacího řízení
Přijímací zkouška má formu motivačního pohovoru v českém/slovenském jazyce. Zájemci v rámci pohovoru představí motivaci, s níž se na obor filosofie hlásí. Komise bude zjišťovat, co zájemce na filosofii zajímá, jaký typ filosofie je v předchozím studiu zaujal a co od studia očekávají.
Motivační pohovor může být také veden nad seznamem odborné literatury, který zájemci mohou komisi při pohovoru předložit.
Způsob hodnocení výsledků
Zájemci mohou obdržet maximálně 100 bodů, přičemž minimální počet bodů pro přijetí je 20. Podle počtu dosažených bodů je sestaveno pořadí ucházejících, z nichž 25 nejúspěšnějších bude přijato ke studiu.
Pravidla pro možné prominutí přijímacích zkoušek
Děkan Fakulty filozofické může prominout přijímací zkoušky v případě, kdy maximální počet přihlášek ke studiu (tj. podaných a zaplacených) nepřekročí kapacitu programu.
Další informace včetně pravidel přijímacího řízení a elektronické přihlášky naleznete zde.
____________________________________________
(zpět)