Kontexty humanity: Smysl příběhu ve výchově a vzdělávání, 30. 11. 2022

 

Smysl příběhu ve výchově a vzdělávání

Kontexty humanity

 

Katedra filosofie a religionistiky Pardubice a projekt Kontexty humanity Vás srdečně zvou na další seminář s názvem Smysl příběhu ve výchově a vzdělávání, který se bude soustředit na roli příběhů ve výchově a vzdělávání. Proměňující moc příběhů bude ilustrována na příkladu populárního díla J. R. R. Tolkiena.

 

Datum a čas: středa 30. listopadu 2022, 13:00 - 16:15 

Místo konání: Divadlo D29, Pardubice 

 

Pokud máte zájem, můžete se připojit i ONLINE přes platformu YOUTUBE.

 

Hosté 

           prof. Pavel Hošek – pedagog, spisovatel a teolog, vede katedru religionistiky ETF Univerzity Karlovy

 

Pavel Hošek: Moc příběhu (Vyprávění jako nástroj proměny)

Velké a silné příběhy, které čteme v knihách a sledujeme ve filmech, zásadně mění způsob, jakým vnímáme skutečnost, jakým rozumíme sami sobě, jakým přemýšlíme o druhých lidech. Proč to tak je? A co přesně se s námi děje, když jako čtenáři nebo diváci „vstoupíme do příběhu“? Tyto a podobné otázky klade teorie fantasy literatury, hlubinná psychologie, kulturní antropologie i současná teologie. Přednáška je věnována těm nejzajímavějším z navrhovaných odpovědí.

Pavel Hošek: Na cestě do Středozemě (Příběhový svět J. R. R. Tolkiena a jeho proměňující účinky)

V této přednášce půjde o Tolkienovo pojetí umělecké fantazie. Slavný autor Hobita a Pána prstenů byl přesvědčen, že fantazie je nástroj vnímání. Je to čidlo, které ohledává skryté roviny skutečnosti a dokáže proniknout až k nejhlubším základům reality. Umělecké dílo, které vyvstává z tvůrčí fantazie, je pak podle Tolkiena svědectvím o tom, s čím se umělec ve chvíli tvůrčího vytržení setkal. A je také pozváním, aby čtenář či divák navštívil krajinu, kterou umělec svou fantazií objevil a o které vypovídá. A taková návštěva nezůstává bez dalekosáhlých následků.

 

Přihlásit se můžete zde. 

Více informací o projektu Kontexty humanity naleznete zde.