Kontexty humanity: Gregor Mendel v katedrále vědy, 12. 10. 2022

Gregor Mendel v katedrále vědy

Kontexty humanity

Katedra filosofie a religionistiky Pardubice a projekt Kontexty humanity Vás srdečně zvou na další seminář s názvem Gregor Mendel v katedrále vědy, který se uskuteční ke dvoustému výročí narození J. G. Mendela.

Datum a čas: středa 12. října 2022, 13:00 - 16:15

Místo konání: Divadlo D29, Pardubice

Pokud máte zájem, můžete se připojit i ONLINE přes platformu YOUTUBE.

Hosté

PhDr. Jiří Sekerák, Ph.D. – vedoucí Mendeliana Moravského zemského muzea, přednáší na Masarykově univerzitě

Mendelova životní cesta od neznámého badatele k jednomu z nejvýznamnějších géniů vědy patří k největším a současně nejinspirativnějším příběhům v dějinách lidské společnosti. Díky tomu každá následující generace nalézá v Mendelově práci vždy něco nového a jiného. Avšak, jak už řekl v roce 1936 R. A. Fisher, většinou pouze to, co očekává, že nalezne: v prvním období to bylo společně ohlášené opakování hybridizačních výsledků, v druhém zjištění, že dědičnost je obtížně slučitelná s nepřetržitou evolucí. Teprve další generace pak naopak v Mendelově a Darwinově díle nalezla vzájemně se doplňující komplementární popisy základních vědeckých charakteristik podstaty života a jeho vývoje. Také nelze opomenout, jak se vyvíjela reflexe Mendela v společenském prostředí a politice od nepochopení a nezájmu, přes zneužití nebo naopak zavržení, až po zasloužený respekt. Mendelův objev ve vývoji světové vědy, kultury a vzdělání je stále inspirujícím i pro 21. století nazývané věkem informací. Mendel je tak stále živý. Proto můžeme říct, že ve svém „prvním životě“ přinesl lidstvu nové poznání, ale jeho naplnění se dočkal až v tom „druhém“, který započal jeho znovuobjevením ve 20. století.

Mgr. et Mgr. Marek Vácha, Ph.D. – přednosta Ústavu etiky a humanitních studií 3. lékařské fakulty UK

Gregor Mendel je znám všude ve světě, s výjimkou České republiky. V přednášce bude nejprve prezentována Mendelova práce tak, jak se o ní učí v českém vzdělávacím systému, a pak podrobněji, s pokusem o vysvětlení, proč je slezský rodák považován za otce moderní biologie a poukazem na jeho jasnozřivost, originálnost, fantazii a genialitu. Mendelův životopis je krom toho pozoruhodný i jeho „šťastnými neúspěchy“ a důležitými lidmi v jeho okolí, kteří jej podporovali v dobrých i zlých časech. Pro studenty středních škol je mimořádně inspirativní jeho schopnost myslet „out of the box“, nebát se originálních řešení a zároveň umět srozumitelně vysvětlit i obtížné problémy. Pro vyučující středních škol je podobně inspirativní fakt, že nejšťastnější roky života prožil Gregor Mendel jako učitel, milován studenty, oblíben kolegy. Nemenší inspirací pro současného člověka je fakt, že umění, věda i víra hrály v životě Gregora Mendela nezastupitelnou roli.

Přihlásit se můžete zde.

Více informací o projektu Kontexty humanity naleznete zde.